Retirement Board

Current Board Members

Photo of Robert Stein.
Robert Stein, Chair

Retired teacher member since 2009. Term extends through Aug. 31, 2021.

Photo of Carol Correthers.
Carol Correthers, Vice Chair

Contributing member since 2009. Lorain City Schools, Lorain County. Term extends through Aug. 31, 2021.

Photo of Taiyia L. Hayden.
Taiyia L. Hayden

Contributing member since 2006. Columbus City Schools, Franklin County. Term extends through Aug. 31, 2019.

Photo of Robert A. McFee.
Robert A. McFee

Contributing member since 2018. Willoughby-Eastlake City Schools, Lake County. Term extends through Aug. 31, 2022.

Photo of Dale Price.
Dale Price

Contributing member since 2010. Toledo Public Schools, Lucas County. Term extends through Aug. 31, 2020.

Photo of Jeffrey Rhodes.
Jeffrey Rhodes

Contributing member since 2018. North Royalton City Schools, Cuyahoga County. Term extends through Aug. 31, 2022.

Photo of Rita J. Walters.
Rita J. Walters

Retired teacher member since 2017. Term extends through Aug. 31, 2021.

Photo of Paolo DeMaria.
Paolo DeMaria

Superintendent of public instruction. Ex officio member of the board since appointed to office in 2016.

Photo of David Gruber.
David Gruber

Appointed jointly by the speaker of the house and the senate president in 2018. Term extends through Nov. 4, 2020.

Photo of Yoel Mayerfeld.
Yoel Mayerfeld

Appointed by the treasurer of state in 2012. Term extends through Jan. 7, 2022.

Photo of Wade Steen.
Wade Steen

Appointed by the governor of the state in 2016. Term extends through Sept. 27, 2020.